Утрински Весник
Свет

Грчки ветеринари се борат да спасат млад тигар пронајден во отпад

Грчки ветеринари се борат да спасат млад тигар пронајден во отпад

Грчките ветеринари се борат да спасат бело тигарско младенче оставено во корпа за отпадоци во зоолошката градина во Атина, за кое се верува дека е жртва на нелегална трговија со диви животни.

dobivaj vesti na viber

Тримесечниот бел тигар бил пронајден под корпа за отпадоци на паркингот во Зоолошката градина Атика на 28 февруари од чистачка, која го известила сопственикот на зоолошката градина, објави Ројтерс.

Основачот на зоолошката градина Жан-Жак Леже изјави дека ова е прв пат вакво животно да биде фрлено пред нивната зоолошка градина.

„Имавме неколку случаи на фрлени животни, но обично тоа се напуштени миленичиња – кученца, мачиња, желки, но тигар никогаш“, рече тој.

На снимката од безбедносната камера на зоолошката градина се гледа како возило пристигнува до кантите претходната ноќ пред полноќ.

„Властите се обидуваат да влезат во трага на регистарските таблички“, рече Легер.

Животното било изнемоштено и дехидрирано и во тешка состојба.

„Кога првпат го видов младенчето, не можев да верувам што гледам пред мене, искрено не можев да верувам дека животното е во таква состојба“, изјавил ветеринарот од зоолошката градина.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори