Утрински Весник
Магазин

Грчки народен лек против умор и депресија од само две состојки

Med I Taan Zdrava Kombinacija.jpg

Можете ли да замислите дека нешто што е слатко и неодоливо по вкус, е и исклучително здраво? Такво нешто навистина постои. Станува збор за мешавина од две состојки – паста од сусам, попозната како таан, и мед!

Овој природен лек може да ви помогне да го подобрите вашето здравје и да спречите бројни болести.

Покрај тоа што мешавината од таан и мед е многу вкусна, таа е и одличен извор на бројни антиоксиданти, витамини и минерали од Б-групата, како што се железо, цинк, фосфор, магнезиум, калциум и бакар.

Таанот, кој е одличен извор на растителни протеини, витамини, минерали и омега-3 масни киселини, во синергија со медот и неговите моќни антиоксидантни и антибактериски својства навистина може да направи чуда не само за вашето здравје, туку и за вашето расположение.

Има бројни придобивки од таанот и медот за човековиот организам, а само некои од нив се елиминирање на заморот и лошото расположение, зголемување на издржливоста и подигање на виталната енергија.

Состојки: 300 гр таан или мелена паста од сусам и 300 гр мед.

Измешајте ги состојките. По желба во смесата можете да додадете и сечкани јаткасти плодови како лешници, бадеми, ореви или ф’стаци.

Да се ​​чува во фрижидер. Секој ден земајте по една или две лажици од оваа супер здрава смеса (1 кафена лажичка е доволна за деца).

Иако и таанот и медот се течни, кога ќе ги измешате, тие се стврднуваат во маса слична на пластелин. Благодарение на ова, од оваа смеса можете да формирате топчиња и да ги извалкате во сусам.

Можете да прочитате

Данокот на шеќер за безалкохолни пијалаци ја намали потрошувачката на шеќер во Велика Британија

Нова терапија против зависности и депресија

Повеќе вода – помалку здравствени проблеми со горештините