Утрински Весник
Македонија

Град Скопје: Обид за саботажа и уништување на т.н. „Железнички Мост“ вo Карпош, пријава против едно лице

Град Скопје: Обид за саботажа и уништување на т.н. „Железнички Мост“ вo Карпош, пријава против едно лице

Градот Скопје заедно со општина Карпош, денес поднесе пријава против НН сторител поради оштетување на јавен имот и саботажа откако на т.н. „Железнички Мост“ во општина Карпош на булеварот Васил Чакаларов во текот на вечерта намерно се исечени и оштетени електрични и комуникациски кабли.

dobivaj vesti na viber

„Не сакаме да веруваме дека станува збор за намерна саботажа предизвикана од политичка агенда, но, ако судиме по реакциите на политичките партии кои го политизираа и пожарот на мостот „Беласица“ со шпекулации и предизвикување на општа несигурност и паника кај граѓаните, заклучокот е загрижувачки“, велат од Град Скопје.

Апелираат до сите институции и до сите политички чинители да ги превземат сите неопходни мерки за да се спречи ваквата појава.

Можете да прочитате

Јаневски до Арсовска: Добивте покачување над 70 илјади денари, земате плата над 2.500 евра, не работите ништо и донесовте банкрот

Намалена затворската казна на Марјан од “Доказ М”, дел за уцените ќе се суди одново

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот