Утрински Весник
Свет

Гори во близина на Кремљ

Moskva Pozar1.jpg

Во московското предградие Химки од утрово гори фабрика за производство на керамички плочи, а се уште не се знае дали причина за пожарот е напад на украинските сили или нешто друго.

Она што е алармантно е што Химки се наоѓа на 20 километри од Кремљ.

Површината на пожарот е 2.000 метри квадратни.

Фабриката произведува високотемпературни инсталации, техничка керамика и слично.

Причината поради која се верува дека пожарот е резултат на украинскиот напад е тоа што специфичните продукции може да се користат за руска воена опрема.

Засега нема официјални информации за точната причина за пожарот.

Можете да прочитате

Со драматична музика и солзи во очите Трамп пречекан по обидот за атентат – се појави со завој на увото

Најмалку 17 загинати и 34 повредени во сообраќајна несреќа во Авганистан

Мечка нападна странски турист во провинцијата Трентино во Италија