Утрински Весник
Бизнис

Германскиот министер за финансии: Повеќе не зависиме од руските енергетски извори

Германскиот министер за финансии: Повеќе не зависиме од руските енергетски извори

Германија повеќе не зависи од увозот на енергија од Русија, потврди германскиот министер за финансии, Кристијан Линднер за Би-Би-Си.

dobivaj vesti na viber

Тој тврди дека неговата земја целосно ја диверзифицирала својата енергетска инфраструктура од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари минатата година.

„Да, се разбира, Германија сè уште зависи од увозот на енергија, но денес не од увозот од Русија, туку од глобалниот пазар“, рече Линднер, посочувајќи дека нашле нови извори за снабдување со енергија.

Германија порано увезуваше околу половина од својот гас од Русија.

На Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос, Линднер укажа на брзината со која е изграден новиот терминал за течен природен гас во Германија, за рекордни осум месеци. Посочува дека планираат дополнителни инвестиции во инфраструктурата. „Ова е само еден пример за огромна промена во германската политика“, рече тој.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со повратот на ДДВ кон стопанството ја поддржуваме конкурентноста и ликвидноста на компаниите

Ковачевски: Речиси 200 компании ќе плаќаат данок на солидарност

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата