Утрински Весник
Спорт

Германците ја „урнаа“ Холандија за четврт-финале

Германците ја „урнаа“ Холандија за четврт-финале

Гереманија со 33:26 ја победи Холандија и се пласираше во четврт-финалето на Светското првенство во ракомет во Полска и Шведска, така ставајќи крај на сите надежи на Србија за пласман во финалната рунда на Мундијалот.

dobivaj vesti na viber

Германците од почеток до крај ја има предност против „лалињата“, правејќи предност од 3 гола, а во второто полувреме таа постојано да расте. Јури Кнор со 9 гола и Јоханес Гола, Јулија Костер и Каи Хафнер со четири гола беа предводници на Германците додека кај Холанѓаните, Каи Смитс имаше шест, а Лук Стеинс заврши со пет гола. Во последното коло од групата, Германија и Норвешка ќе се борат за првото место во групата 3.

Данска, пак, со 33:24 ја совлада репрезентацијата на САД, со што шансите на Хрватска за пласман останаа во доменот на теоријата – во последното коло Данска треба да загуби од Египет, а Хрватска да ја победи САД со над 20 голови разлика.

СП РАКОМЕТ 2023
ГРУПА 3
Србија – Аргентина 28:22 (12:10)
Катар – Норвешка 17:30 (9:14)
Холандија – Германија 26:33 (12:15)
ГРУПА 4
Бахреин – Египет 22:26 (9:13)
Хрватска – Белгија 34:26 (21:23)
САД – Данска 24:33 (10:18)

Можете да прочитате

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Се отвора позиција за Ферстапен да се пресели во Мерцедес !?

УЕФА потврди: Од следната сезона нов формат на европските купови