Утрински Весник
Свет

Гејтс: Сè уште верувам дека можеме да избегнеме ужасен исход

Гејтс: Сè уште верувам дека можеме да избегнеме ужасен исход

Еден од најбогатите Американци и директор на Мајкрософт, Бил Гејтс одговараше на прашања на корисниците на социјалната мрежа Редит, а некои од нив се однесуваа на иднината на планетата Земја.

dobivaj vesti na viber

Според Бил Гејтс, светот нема да може да избегне надминување на целта поставена со Парискиот климатски договор од 2015 година за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови во споредба со прединдустриските нивоа.

Гејтс го заработи своето богатство започнувајќи ја софтверската компанија Мајкрософт, но оттогаш ја лансираше компанијата за нуклеарни иновации TerraPower и инвестициската фирма Breakthrough Energy, за поддршка на различни иновации за климатските промени, и напиша книга за климатските промени, како да се избегне климатска катастрофа.

– Темпото на иновации навистина се зголемува, иако нема веднаш да правиме временски рокови или да избегнуваме да одиме над 1,5 – напиша Гејтс како одговор на прашањето колку добро светот реагира на климатските промени.

Тој истакна дека во некои делови од светот повеќе од 10 отсто од децата умираат пред да наполнат пет години, а повеќе од 30 отсто немаат доволно храна.

И покрај лошиот изглед на Гејтс, тој исто така задржува одреден оптимизам.

– Сè уште верувам дека можеме да избегнеме страшен исход – рече тој.

Напредните нуклеарни реактори на TerraPower во изградба користат течен натриум како течност за ладење и ураниум како извор на гориво.

– Постигнуваме одличен напредок – рече Гејтс, истовремено признавајќи дека војната во Украина фрли клуч во плановите на TerraPower бидејќи реакторите планираа да работат на гориво што доаѓа од Русија и тој однос повеќе не е одржлив.

Првата фабрика на TerraPower е планирана за Вајоминг и треба да биде онлајн до 2030 година, рече Гејтс.

– Ова може да даде огромен придонес за климатските предизвици бидејќи ќе биде евтин и супер безбеден – напиша Гејтс.

Гејтс генерално ја поддржува тезата дека создавањето исплатливи алтернативи за чиста енергија е најдобриот начин за борба против климатските промени.

– Клучот за климата е да се поевтинат чистите производи, како и валканите производи во сите области на емисии – авиони, бетон, месо и така натаму. Само така можеме да побараме од сите земји во светот да се променат. Ако чини многу повеќе, нема да успееме – изјави Гејтс,пренесе Аваз.ба.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател