Утрински Весник
Свет

Газа: 12 лица се удавија обидувајќи се да допливаат до хуманитарна помош

000 Ru0eb E1503745063513 640x400 1.jpg
Ss2

Хамас повика да се престане со испорака на помош во Газа од воздух откако 12 лица се удавија, а уште шестмина загинаа во стампедо обидувајќи се да стигнат до пакетите фрлени долж брегот.

Смртта се случи во понеделникот на прегладнетиот север на опколената територија, при што луѓето брзаа да ги соберат пакетите исфрлени од авионите долж медитеранскиот брег на Газа.

Ss1

Според турската новинска агенција Анадолу, испораката од воздух „не функционира“ бидејќи многу од тоа помош завршува во морето, а не на плажата.

-„Повикуваме на итен прекин на операцијата за фрлање од воздух и бараме итно и брзо отворање на копнените премини за да се овозможи хуманитарната помош да стигне до нашиот палестински народ. Авионските фрлања на помош претставуваат вистинска закана за животите на гладните Палестинци. Сето ова ги доведе животите на луѓето во вистинска опасност “, соопштија од Хамас.

Ова е последна во низата смртоносни инциденти за време на испораката на хуманитарна помош во преполната палестинска енклава каде доминира глад, а луѓето преживуваат од плевел и леб направен од добиточна храна, наведува британската агенција.

Ss1

Можете да прочитате

Повеќе од 34 илјади загинати Палестинци во Појасот Газа

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција