Утрински Весник
Свет

Гаспром објави дека забележал пад на профитот од 40 отсто, веста ги урна акциите на московската берза

Гаспром објави дека забележал пад на профитот од 40 отсто, веста ги урна акциите на московската берза

Руската државна компанија за природен гас „Газпром“ денеска објави дека профитот за 2022 година е намален за повеќе од 40 отсто.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест ги намали акциите на Гаспром за околу 4 отсто на Московската берза. Државата поседува нешто повеќе од 50 отсто од оваа компанија.

Годишниот профит беше 1,226 трилиони рубљи (15,4 милијарди долари), 41 отсто помалку отколку во 2021 година.

Компанијата како причина за падот ги наведе ненадејните пари наметнати минатата година за зајакнување на владините каси.

Но, Гаспром, исто така, ги загуби повеќето од своите европски клиенти за време на конфликтот во Украина и се обиде да го зголеми својот извоз во Кина и на другите пазари.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина