Утрински Весник
Свет

Гаспром објави дека забележал пад на профитот од 40 отсто, веста ги урна акциите на московската берза

Гаспром објави дека забележал пад на профитот од 40 отсто, веста ги урна акциите на московската берза

Руската државна компанија за природен гас „Газпром“ денеска објави дека профитот за 2022 година е намален за повеќе од 40 отсто.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест ги намали акциите на Гаспром за околу 4 отсто на Московската берза. Државата поседува нешто повеќе од 50 отсто од оваа компанија.

Годишниот профит беше 1,226 трилиони рубљи (15,4 милијарди долари), 41 отсто помалку отколку во 2021 година.

Компанијата како причина за падот ги наведе ненадејните пари наметнати минатата година за зајакнување на владините каси.

Но, Гаспром, исто така, ги загуби повеќето од своите европски клиенти за време на конфликтот во Украина и се обиде да го зголеми својот извоз во Кина и на другите пазари.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?