Утрински Весник
Свет

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка и посочи дека не е точно оти САД не сакаат Срби во новата црногорска влада.

dobivaj vesti na viber

„Ќе кажам дека е дезинформација дека САД сакаат да ги исклучат Србите од владата“, рече Ескобар во интервју за црногорската јавна телевизија РТЦГ.

„САД сакаат Црна Гора да има добри односи со Србија, но прашање е какви се намерите на партиите кои рекоа дека ќе го повлечат признавањето на Косово, ќе го доведуваат во прашање членството во НАТО, ќе се спротивстават на санкциите против Русија и многу други работи кои ги повторуваа до последните избори“, рече Ескобар.

Ескобар изрази сомневање дека просрпската десница во Црна Гора искрено сака да се сврти во проевропска насока.

Иако не го спомна тоа експлицитно, алудираше на просрпската и проруската коалиција „За иднината на Црна Гора“ предводена од Андрија Мандиќ, која сака да влезе во новата црногорска влада, но не е прифатена од мандатарот Милојко Спајиќ.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина