Утрински Весник
Македонија

Функционери нема да бидат опфатени со Законот за амнестија, очекувам поддршка од сите пратеници, порача Лога

Функционери нема да бидат опфатени со Законот за амнестија, очекувам поддршка од сите пратеници, порача Лога

Законот за амнестија за десет дена ќе биде пред пратениците во Собрание, а министерот за правда Кренар Лога тврди дека нема да важи за ниту еден избран и именуван функционер.

dobivaj vesti na viber

Според него, останува на сила истиот закон од 2018 година, но дека се додадени делата кои нема да се амнестираат, врзани со коруптивните дела. Тој рече дека очекува поддршка од сите пратеници.

Додаде дека сите предмети што ќе бидат опфатени со законот, ќе важат.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран