Утрински Весник
Спорт

Фудбалерите ги стартуваа подготовките за мечот против Малта

Фудбалерите ги стартуваа подготовките за мечот против Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ги почна подготовките за мечот против Малта в четврток, со кој националниот тим го отвора новиот циклус квалификации за Европското првенство 2024 во Германија.

dobivaj vesti na viber

Селекторот Благоја Милевски го одржа првиот тренинг со фудбалерите, а националниот тим треба да се комплетира во текот на утрешниот ден, кога треба да пристигнат и Елиф Елмас, Стефан Ристовски и Аријан Адеми.

Дебитантот Давор Здравковски истакна дека е пресреќен што му се исполнил сонот, да биде дел од А-репрезентацијата на Македонија.

„Секое момче кое почнува да тренира фудбал во оваа држава, има само еден сон – да биде А-репрезентативец на Македонија. Среќен сум што сум дел од ова семејство и се надевам дека ќе имаме успеси во иднина“, изјави Давор Здравковски.

Македонија ќе ја пречека Малта в четврток на арената „Тодор Проески“, а потоа на 27 март ќе одигра и пријателски натпревар против Фарски Острови.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име