Утрински Весник
Спорт

Французинот Арно Бинго ќе биде првиот странски ракометар во РК Алкалоид

Французинот Арно Бинго ќе биде првиот странски ракометар во РК Алкалоид

Ракометниот клуб Алкалоид за премиерната сезона на европска сцена ќе се засили и со странски ракометари. Прво засилување треба да биде францускиот интернационалец Арно Бинго, кој како слободен ракометар ќе дојде во Македонија од редовите на Бенфика.

dobivaj vesti na viber

Се работи за лево крило, кој во минатото играше за Монпелје и за Трембле, а ја има освоено и Лигата на шампионите. Минатата сезона ја мина во португалскиот клуб Бенфика.

Бинго ќе биде прв странски ракометар во историјата на РК Алкалоид, клуб кој следната сезона ќе настапува во Европската лига на ЕХФ. Во зависност од саботниот натпревар против Вардар 1961, ќе биде познато дали Алкалоид ќе игра директно во групната фаза или ќе игра квалификациско коло.

Можете да прочитате

Покетино почна со чистката – Челси нема да го откупи договорот на Феликс

Де Лаурентис подготвил богата понуда за тренерот на Порто

Воска се раздели со тренерот Берат Имери