Утрински Весник
Спорт

Француската полиција уапси десет навивачи на Лион и ПСЖ поради нереди пред финалето на Купот

I 1.jpg

Француската полиција уапси 10 навивачи поради нереди пред финалето на Купот на Франција меѓу Пари Сен Жермен и Олимпик од Лион.

Фудбалерите на ПСЖ го освоија Купот на Франција, откако синоќа во Лил го победија Лион со резултат 2:1. На натпреварот му претходеле судири меѓу приврзаниците на двата клуба, кои се случиле во саботата доцна попладне на автопатот кај Лил.

Еден автобус беше запален, а два други беа оштетени во немирите во кои учествуваа повеќе од 200 навивачи. Инцидентот се случил и покрај тоа што автобусите на приврзаниците биле придружувани од француската полиција.

Во соопштението на француската полиција се наведува дека во таа прилика биле повредени 30 навивачи, како и осум полицајци.

Можете да прочитате

Сопственикот на Рома го купува Евертон за 475 милиони евра

ЕВРО 2024: Премиерниот натпревар го следеле 22 милиони телевизиски гледачи во Германија

ИОК: На Игрите во Париз 14 руски и 11 белоруски спортисти