Утрински Весник
Свет

Франција им забрани на израелските компании да учествуваат на саемот за оружје

Adn Eurosatory.jpg

Франција им забрани на израелските компании да учествуваат на изложбата на воената индустрија Евросатори во Вилпент во близина на Париз во јуни, објавија денеска организаторите на настанот и француското Министерство за одбрана.

„Со одлука на владините тела, на Евросаториумот 2024 нема да има израелски штанд“, изјави портпаролот на организаторот.

Министерството за одбрана соопшти дека „сега кога претседателот го повикува Израел да ја прекине операцијата во Рафа, веќе не се исполнети условите за претставување на израелските компании на саемот“.

Претходно оваа недела, францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е „огорчен“ од смртта на 45 лица во пожар во шаторската населба Рафа во Појасот Газа, предизвикан од израелски воздушен напад.

На Макрон во осудата му се придружија и други светски лидери.

Можете да прочитате

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори откако Украина ќе ги повлече војниците и ја прекине кандидатурата за НАТО

ОН предупредуваат: Борбата против женското генитално осакатување е загрозена

Бени Ганц би го победил Нетанјаху доколку изборите во Израел се одржат денеска