Утрински Весник
Свет

(ФОТО) Цел фудбалски терен пропадна во дупка

Ssdsd.jpg

Дупка со пречник од најмалку 30 метри и исто толку длабока се отворила на спортските терени во Алтон, Илиноис. Причината – се урнал сводот на рудникот кој се наоѓа под терените.

„Изгледа како овде да експлодирала бомба“, изјави Мајкл Хејнес, раководител на спортските терени во Алтон, во американската сојузна држава Илиноис. Среде „Паркот Гордон Мур“, кој е изграден над рудник за варовник, се отворила огромна дупка во земјата. „Во моментот кога тоа се случило, на теренот немало никого и никој не е повреден, а тоа е најважното“, истакнува градоначалникот Дејвид Гоинс.

Можете да прочитате

Фон Дер Лајен повторно избрана за претседателка на Европската комисија

Италијанска новинарка мора да и плати на Мелони 5.000 евра поради исмевање на нејзината висина

Властите во Парагвај открија повеќе од четири тони кокаин скриени во пратка шеќер