Утрински Весник
Свет

Финска крева ограда на границата со Русија: ќе трае 50 години

Финска крева ограда на границата со Русија: ќе трае 50 години

Финската погранична стража предлага да се огради дел од границата со Русија за да се спречи нелегален влез во земјата, пренесува „Интерфакс“.

dobivaj vesti na viber

„Извештајот на финските граничари укажува дека 10 до 20 отсто од границата долга 1.300 километри треба да биде оградена. Тоа би значело од 130 до 260 километри. Оградата треба да трае 50 години”, пишува финскиот весник „Иле“.

Се проценува дека оградата ќе чини неколку стотици милиони евра.

Шефот на одделот за меѓународна соработка на Граничната стража, Мати Питканити, претходно изјави дека агенцијата веќе почнала со дизајнирање на оградата.

„Тоа нема да биде само ограда, туку ќе има и систем за техничка контрола“, рече тој за време на летната дебата за пристапот на Финска во НАТО.

Можете да прочитате

Бездомник почина на плоштадот Свети Петар; Ватикан: Дождот и студот му ја влошија состојбата

Русија ги вклучи Цукерберг и „Мета“ во екстремистичките организации

Тинејџер пукал во две училишта во Бразил, има мртви