Утрински Весник
Спорт

Ферстапен: Не верував дека се можни десет победи по ред

Ферстапен: Не верував дека се можни десет победи по ред

Актуелниот светски шампион Холанѓанецот Макс Ферстапен победи на Монца, во 14. трка од Светскиот шампионат во Формула 1. Холанѓанецот ја постигна 47. победа во кариерата, 12. оваа сезона и рекордна десетта по ред.

dobivaj vesti na viber

Ферстапен со тоа стана првиот возач во 73-годишната историја на Ф1 кој десетпати по ред се најде на највисокиот подиум. Минатата недела го израмни рекордот на Себастијан Фетел од девет победи од 2013 година, а сега отиде чекор понатаму.

„Не верував дека се можни 10 победи по ред“, изјави со насмевка Верстапен.

„Беше многу тешко да се доближам и да влезам во свиокот 1, морав да го натерам Саинц да направи грешка. Се обидов да останам трпелив, тоа е долга трка и требаше само да го изберам мојот момент“, додаде тој.

„Браво пријателе, ти си сам, тоа е историја“, му рекол тимскиот шеф Кристијан Хорнер на Ферстапен преку радиото откако ја мина целта.

 

Можете да прочитате

Најмалку три недели пауза за Де Јонг

Гонзалес го продолжи договорот со Фиорентина

Винисиус се враќа