Утрински Весник
Спорт

Фернандо Сантош ќе ги предводи Полјаците

Фернандо Сантош ќе ги предводи Полјаците
Ss2

Поранешниот селектор на Португалија, Фернандо Сантош (68), наскоро ќе седне на клупата на селекцијата на Полска. Сантош се раздели со Португалија откако не испадна во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Челниците на Фудбалскиот сојуз на Полска настапот на националниот тим во Катар го оценија како неуспешен. Поради тоа решија да не го продолжат договор со Чеслав Микневич. Полска во Катар заврши на второто место во групата со Аргентина, Мексико и Саудиска Арабија, а во осминафиналето беше елиминирана од Франција со резултат 1:3.

Ss1

Фернандо Сантош седеше на португалската клупа од 2014 година. Две години подоцна го оствари најголемиот успех во историјата на Португалија, кога во 2016 година фудбалерите станаа европски шампиони.

Покрај Португалија, Сантош, бил и селектор на Грција (2010-2014). На клупски план работел во Ешторил, Амадора, Порто, АЕК Атина, Панатинаикос, Спортинг Лисабон, Бенфика и ПАОК.

Според медиумите Сантош ќе потпише договор до 2026 година.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина