Утрински Весник
Спорт

Фенербахче испрати понуда до Жозе Мурињо

Murinjo 696x392 1.jpg

Трофејниот португалски тренер Жозе Мурињо летово треба да го преземе кормилото на истанбулскиот гигант Фенербахче, објавија турските медиуми.

Мурињо беше отпуштен од Рома на почетокот на оваа година по серијата слаби резултати и оттогаш е надвор од терените.

Треба да се спомене дека наскоро ќе се одржат изборите за нов претседател на Фенербахче. Главен фаворит за оваа позиција е Азиз Јилдирим, а прв избор за нов тренер му е Мурињо.

Според медиумите во Турција, Јилдирим веќе стапил во контакт со Мурињо и му понудил одредени услови. Наводно, Португалецот е презадоволен од понуденото и се очекува наскоро да биде потпишана соработката.

Можете да прочитате

Леброн се откажува од 51 милион долари и ги напушта Лејкерси

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампиони

(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос во Берлин