Утрински Весник
Спорт

Фелер наследник на Бирхоф на позицијата спортски директор во германската репрезентација

Фелер наследник на Бирхоф на позицијата спортски директор во германската репрезентација

Германската фудбалск легенд Руди Фелер ќе биде нов спортски директор на германската репрезентација од 1 февруари, пополнувајќи го местото кое беше испразнето по оставката на Оливер Бирхоф по раната елиминација на Светското првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

„По повеќе години во Баер Леверкузен се враќам на позицијата каде што имав прекрасни моменти кко трнер. Новата задача со репрезентацијата ја преземам со блгодарност, страст и огромна мотивација. Прво мораме да поставиме темели на успешно домашно Европско првенство во 2024, поддржано од цела Германија. Имаме доволно квалитет за ваков потег“, вели Фелер.

62-годишниот Фелер ја почна кариерата со второлигашите Кикерс Офенбах и 1860 Минхен, пред да се приклучи на Вердер во 1982 година. Откако беше најдобар стрелец во Бундеслигата, тој во 1987 година се пресели во Рома, со кои ја освои титулата од Копа Италија во 1991 година. Следната сезона тој се пресели во Олимпик Марсеј, со кои ја освои Лигата на шампиони во 1993 гдина, за кариерата да ја заврши во Баер Леверкузен. Фелер имаше 90 настапи за германската репрезентација со 47 гола, и беше дел од тимот кој во 1990 го освои Светското првенство во Италија.

По крајот на кариерата, тој беше тренер и спортски директор на Баер, а од 2000 до 2004 година беше и германски селектор.

Можете да прочитате

Челси ќе достави понуда за Рафаел Леао

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ

Газдата на Интер може да заврши зад решетки