Утрински Весник
Спорт

ФА ќе го дисциплинира Роналдо за инцидентот со момчето со телефонот против Евертон

ФА ќе го дисциплинира Роналдо за инцидентот со момчето со телефонот против Евертон

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Кристијано Роналдо е обвинет за „неправилно и насилно“ однесување од страна на англиската Фудбалска асоцијација (ФА) по инцидентот со аутистичното момче со телефонот по поразот од Евертон минатата сезона.

dobivaj vesti na viber

По 1:0 поразот на 9 април, Роналдо беше лут на луѓето кои беа собрани околу тунелот, по што му го изби од рака телефонот на младото момче кое се обиде да го фотографира. Англиската полиција реши да му даде само предупредување на Португалецот, иако мајката на момчето најави дека ќе го тужи Роналдо.

„Кристијано Роналдо е обвинет за прекршување на правилото Е3 за инцидентот кој се случи по мечот Евертон-Манчестер јунајтед на 9 април 2022. Однесувањето на фудбалерот по крајот на мечот е оценето како неправилно и/или насилно“, се вели во објавата на ФА.

Можете да прочитате

Шоу на Градски за 75. роденден на Вардар

Сара Ристовска со свој печат во „Топ 10“ од Европското првенство

По скандалот со капитенските ленти: Данска нема да гласа за Инфантино и размислува да ја напушти ФИФА