Утрински Весник
Свет

Европска комисија: Ковид да се признае како професионална болест во некои сектори

Европска комисија: Ковид да се признае како професионална болест во некои сектори

Европската комисија денеска усвои ажурирана Препорака за професионални болести, во која им препорачува на земјите-членки да се препознае Ковид-19 како професионална болест во одредени сектори.

dobivaj vesti na viber

Препораката бара од земјите-членки да го препознаат КОВИД-19 како професионална болест кога се заразени работниците кои работат на превенција на болести, кога вработените во здравствената и социјалната заштита, во домашна нега или, за време на пандемија, и во други сектори каде што има епидемија и каде е докажан ризик од инфекција.

„Комисијата, исто така, ја нагласува важноста за поддршка на работниците заразени со СОВИД-19 и семејствата кои изгубиле членови поради изложеност на болеста на работното место. Целта на препораката е подобра заштита на работниците, а на земјите-членки е да следете ја оваа препорака и дефинирајте ги деталите во националното право“, соопштуваат од Европската комисија,пренесе Танјуг.

Можете да прочитате

Од 8 мај Јапонија ја класифицира короната како помалку сериозна болест

Совет на Европа: Ни треба нов хашки суд за да им суди на руските и белоруските лидери

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија