Утрински Весник
Спорт

ЕВРО2024: Англија со гол во судиското продолжение обезбеди финале

20240710230249 Big 730x400 35.webp.webp

Англија е вториот финалист на Европското фудбалско првенство, откако во Дортмунд ја совлада Холандија со 2-1 (1-1) и в недела во битка за титулата ќе игра против Шпанија.

Англичаните го обезбедија пласманот во финалето со пресврт и гол во самиот финиш на натпреварот во Дортмунд.

Холандија дојде во рано водство со голот на Симонс во 7 минута, а Кејн го израмни резултатот во 18 минута од пенал.

Кога се очекуваше регуларниот дел од второто полуфинале да заврши без победник, Воткинс во првата минута од судиското продолжение ѝ донесе победа на Англија и пласман во финалето.

Натпреварот за титулата на ЕВРО2024 меѓу Шпанија и Англија ќе се игра в недела на Олимпискиот стадион во Берлин со почеток во 21 часот.

Можете да прочитате

Финалето на Купот на Америка започна со задоцнување од 1 час и 20 минути поради стампедо надвор од стадионот

Аргентина ја победи Колумбија и ја освои Копа Америка

Шпанија е европски првак