Утрински Весник
Свет

ЕУ: Сите мора да придонесат за деескалација на северот на Косово

Унгарски политичар: Европа е единствена која сигурно ќе изгуби

Европската унија вечерва соопшти дека најостро ги осудува судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите на северот на Косово, наведувајќи дека сите мора да преземат акција за намалување на тензиите и веднаш да се врати смиреноста.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, во писмена изјава рече дека судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите се иницирани од обидот на новоизбраните градоначалници да влезат во зградите на локалните самоуправи во четири општини на северот на Косово.

„Длабоко жалиме за нападот врз патролите на цивилната мисија на ЕУ на Косово, ЕУЛЕКС. На ЕУЛЕКС мора да му се дозволи мирно да го изврши својот мандат. ЕУ нема да прифати понатамошни еднострани или провокативни дејствија, а приоритет треба да биде зачувувањето на мирот и обезбедување на терен“, рече Стано.

Тој потсети дека ЕУ упорно укажува дека неодамнешните локални избори на северот на Косово не нудат долгорочно политичко решение за четирите општини и додаде дека такво решение може да се најде „само преку вистински дијалог на сите клучни актери. , вклучително и Косово, Србија и заедницата на косовските Срби, под покровителство на Е У“.

Во судирите меѓу косовската полиција и локалните Срби кои се обидоа да спречат влез на нови градоначалници на косовски Албанци во зградите на четири општински администрации на северот на Косово, беа повредени неколку десетици лица.

Можете да прочитате

Бремен маж на насловна на познат магазин го шокираше светот: „Јас сум доказ дека може“

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија