Утрински Весник
Свет

ЕУ постигна начелен договор за користење на замрзнатите руски средства за Украина

Download 4.jpg

Амбасадорите на земјите-членки на Европска Унија постигнаа начелен договор приходите од замрзнатите руски средства да се користат за воена помош за Украина, соопшти денеска белгиското претседателство со ЕУ. – Тие пари ќе бидат искористени за поддршка на обновата на земјата и за воена одбрана на Украина во контекст на руската агресија, објави белгиското претседателство на платформата Икс. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен го поздрави политичкиот договор. 

Можете да прочитате

Едно лице загина откако паднало во мотор на авион: драма на аеродромот во Амстердам

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба