Утрински Весник
Свет

Јерликаја: Во Кајзери уапсени 67 лица по насилните немири

20240702072710 Big 730x400 78.webp.webp

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека 67 лица се уапсени по немирите кои избија во градот Кајсери, откако Сириец малтретирал петгодишно девојче, кое му било роднина.

Немирите кои започнаа во неделата, кога поголема група луѓе се собраа во населбата Меликгази во Кајсери, откако странски државјанин, Сириец, малтретирал петгодишно девојче и запалил возила на странски државјани, јавуваат турските медиуми.

Во инцидентите повредени се 10 полицајци.

Јерликаја на платформата Х изјави дека граѓани фатиле сириски државјанин и го предале на безбедносните сили, откако малтретирал дете. Насобраните потоа нападнаа продавници во сопственост на Сиријци, како и домови на поединци.

„Подоцна, нашите граѓани се собраа и делуваа незаконски, на начин што не е во согласност со човечките вредности, оштетувајќи ги домовите, работните места и возилата на сириските граѓани“, рече турскиот министер.

Можете да прочитате

Со драматична музика и солзи во очите Трамп пречекан по обидот за атентат – се појави со завој на увото

Најмалку 17 загинати и 34 повредени во сообраќајна несреќа во Авганистан

Мечка нападна странски турист во провинцијата Трентино во Италија