Утрински Весник
Свет

Ердоган: Турција ги одржува односите со Путин

Ердоган: Турција ги одржува односите со Путин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција одржувала и сега ги одржува односите со рускиот лидер Владимир Путин додека сите од Запад ја „напаѓаат Русија“.

dobivaj vesti na viber

Турција неколку пати официјално изјави дека нема намера да се приклучи кон санкциите против Русија, потсетува агенцијата РИА Новости.

„Додека сите ја нападнаа Русија, ние не. Напротив, ги одржувавме односите со претседателот Путин на ист начин како и досега“, рече Ердоган на средбата со младите во Мугла.

Можете да прочитате

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати

Маж се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Јорданскиот крал предупреди на закана од поширок конфликт доколку Израел продолжи со нападите за време на Рамазан