Утрински Весник
Спорт

Емотивна порака од Ливаковиќ до Адеми: Ако не разбираш што зборуваат, врати се назад

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!
300x250 (7)

Аријан Адеми (31) вчера го одигра последниот натпревар во дресот на Динамо, во победата против Риека (1:0). По 12 години, капитенот на „сините“, го напушта Максимир и кариерата ја продолжува во Пекинг Гуан во Кина. Со овој клуб, Адеми, потпиша тригодишен договор. Интересно ова е прв ангажман за Адеми надвор од Хрватска, претходно покрај за Динамо играше за Шибеник и Локомотива.

dobivaj vesti na viber

Против Риека, Адеми играше до 82. минута, а потоа со овации од публиката го напушти теренот.

300x250 (7)

По мечот, фудбалерите на Динамо носеа и маички во чест на Адеми. Капетанот доби и фотографија за спомен. Меѓу другите, на неговиот проштален натпревар пристигна и Мислав Оршиќ, до неодамна офанзивецот на клубот кој се пресели во Саутемптон.

Со порака на социјалните мрежи од Адеми се прости и човекот кој ја наследува капитенската лента. Доминик Ливаковиќ.

„Капетену, тежок натпревар е зад нас. Емоциите се силни, но кога ја гледаме кореографијата на навивачите, уште еднаш гледаме колку им значиш на твоите соиграчи и на сите навивачи. Заедно ја делевме соблекувалната и постигнавме историски резултати. Бевте наш лидер и бидете горди и исполнети со себе после се, затоа што сте најголеми, затоа што сте Динамо“, напиша Ливаковиќ на Инстаграм и додаде:

„Ако видиш дека не разбираш што зборуваат, врати се! Знаш дека вратата на клубот никогаш не ти е затворена. Среќно пријателе и благодарам за сè! Секогаш ќе имаш посебно место во срцата на сите фанови како и во моето, твојот најголем обожавател“.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина