Утрински Весник
Свет

Еко-активисти ја поцрнија водата во познатата фонтана во Рим

Еко-активисти ја поцрнија водата во познатата фонтана во Рим

Седум млади активисти кои протестираа против климатските промени се искачија на римската фонтана Треви во неделата и истурија разреден јаглен во неа за да ја поцрнат. Демонстрантите се членови на групата Ultima Generazione (Последна генерација).

dobivaj vesti na viber

Тие истакнаа транспаренти на кои пишуваше „нема да плаќаме за фосилни горива“ и извикуваа: „Нашата земја умира! По нив набрзо пристигнала и полицијата која ги привела. Бројни туристи го снимиле инцидентот, а неколку набљудувачи, како што покажува видеото, ги навредувале демонстрантите.

Во соопштението за печатот, групата Ultima Generazione повика на укинување на јавните субвенции за фосилни горива и ги поврзува со смртоносните поплави во северниот италијански регион Емилија-Ромања. Групата тврди дека, според нејзините податоци, секоја четврта куќа во Италија е во опасност од поплава.

Градоначалникот на Рим, Роберто Гуалтиери го осуди протестот, последен во низата слични активности, како што се оние насочени кон уметнички дела. „Доста е од овие апсурдни напади врз нашето уметничко наследство“, напиша тој на Твитер.

Можете да прочитате

САД ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција