Утрински Весник
Спорт

Египет сака да ги организира ОИ во 2036 година

Египет сака да ги организира ОИ во 2036 година

Египет ја разгледува кандидатурата за домаќин на Олимписките игри во 2036 година, изјави денеска министерот за млади и спорт Ашраф Соби на состанокот со претставници на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК).

dobivaj vesti na viber

„Претседателот Абдел Фатах ал-Сиси даде согласност за кандидатурата на Египет за домаќин на Олимписките игри во 2036 година“, рече Соби.

Тој денеска разговараше со претседателот на ИОК Томас Бах.

„Египет има силна спортска инфраструктура и ако може да биде домаќин на Олимпијадата, тоа ќе биде историско за него“, рече Бах.

Египетските спортски претставници на почетокот на септември објавија дека разговараат со претставници на Грција и Саудиска Арабија за заедничка кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2030 година.

Во последните три години во Каиро се организираа бројни светски првенства меѓу кои и бепе и ракометниот Мундијал минатата година.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања