Утрински Весник
Македонија

Единствена Македонија: По примерот за албанските случаи, новиот министер за правда да бара ново судење и за 27 април

Единствена Македонија: По примерот за албанските случаи, новиот министер за правда да бара ново судење и за 27 април

Новиот министер за правда од албанското малцинство продолжува со старата практика на претходни министри – Албанци да реагираат само за случаи во корист на Албанци, наведува политичката партија Единствена Македонија преку допис до медиумите.

dobivaj vesti na viber

Од партијата коментираат дека министерот уште не седнат во фотелјата, синоќа најави преиспитување на судски одлуки во кои се инволвирани само Албанци, а за неправедно осудени Македонци, како на пример, случајот „27 април“ – молк.

„Ова е уште една потврда дека прави голема грешка секој оној што мисли дека бројните функционерски привилегии што ги добиваат Албанците ќе предизвикаат кај нив однесување во интерес на народот и државата. Ваквото во основа антидржавно и антимакедонско постапување, законите да важат за сите, но не и за албанците, мора да престане“, наведе партијата.

Единствена Македонија и македонскиот народ ќе бидат силно изненадени во позитивна смисла доколку новиот министер за правда не демантира и се одважи да бара ново и фер судење и за неправедно осудените за 27 април, се додава во соопштението.

Можете да прочитате

164 санкционирани возачи во Скопје, 66 за брзо возење

Дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Денеска на неколку часа затворени граничните премини Евзони и Ники