Утрински Весник
Македонија

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот

Новопечениот бугарин Христијан Пендиков само што дошол во Охрид отишол во обвинителство за да направи препознавање на второто лице кое наводно го натепало поради етнички причини. Тој пред обвинителот објаснувал со какви повреди се здобил, по кои делови од телото го удирале, како и кои биле последиците од постапувањето на вториот осомничен.

dobivaj vesti na viber

Станува збор за засебна постапка која се води против битолчанец на возраст од 23 години.

Од обвинителството за Макфакс велат дека и во овој случај Пендиков има својство на оштетен. Повеќе детали не се споделуваат а приказната која Пендиков ја раскажа во обвинителството утре ќе треба да ја соопшти и пред судија.

Според првичните информации битолчанецот се сомничи дека сторил кривично дело тешка телесна повреда, а за него се бараше да се определи мерка за обезбедување присутност. Доколку исказот на Пендиков се соодејствува со доказите кои се обезбедени од обвинителството меѓу кои и снимката од тепањето тогаш младиот осомничен битолчанец ќе седне на обвинителна клупа.

Можете да прочитате

Петровска за пописот во Албанија: Македонците имаат апсолутно право да се попишат онака како што се чувствуваат, како Македонци

Ковачевски: Нечија агенда стои зад вчерашните случувања на северот на Косово

Тренчевска: Ќе се залагаме за еднаков пристап на лицата со попреченост во сите населени места во државата