Утрински Весник
Спорт

Две први места за македонските пингпонгари на Конект Балканската лига

20240514074341 Big 730x400 42.webp.webp

Македонските претставници освоија две први места на турнирот Конект Балканска лига одржан изминатиот викенд во Приштина. 

Моника Стајковска и Кристијан Каламадевски победија во категоријата У-15 екипно, додека , Стајковска беше прва во У-15 поединечно. 

Пласман на другите македонски репрезентативци:
Екипно:
(У13) Мартин Ристески и Марковска Елена, 4. место;
(У11) Бојана Јовевска и Дарис Мемиќ, 3. место

Поединечно:
(У15)Кристијан Каламадевски – 3. место
(У13)Марковска Елена – 2. место
(У13) Мартин Ристески – 4. место
(У11) Бојана Јовевска – 2. место
(У11) Дарис Мемиќ – 4. место

Покрај македонските, на турнирот учествуваа и домашни натпреварувачи од Косово, како и пингпонгари од Црна Гора и Албанија.

Можете да прочитате

Леброн се откажува од 51 милион долари и ги напушта Лејкерси

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампиони

(ВИДЕО) Тепачка меѓу навивачите на Панатинаикос и Олимпијакос во Берлин