Утрински Весник
Свет

Два авиона се судрија на пистата: нов инцидент во Јапонија

Два авиони „Ол Нипон Ервејс“ денеска се судрија во помал инцидент на пистата на аеродромот лоциран меѓу префектурите Осака и Хјого во западна Јапонија, но нема повредени, јавува јапонската „Кјодо“.

Инцидентот се случил околу 10:10 часот по локално време, на домашниот терминал на аеродромот Итами, соопшти компанијата „Кансаи аеродроми“.

Ова, според написите е трет инцидент на аеродромите во Јапонија во јануари годинава.

Пред две недели дошло до судир на два патнички авиони, кога авион на корејската ерлајнс удрил во авион на „Катај Пацифик ервејс“ на аеродромот „Њу Читозе“ на северниот јапонски остров Хокаидо.

На почетокот на јануари во Јапонија се судрија патнички авион и авион на крајбрежната стража. Сите 379 лица во авионот JAL беа безбедно евакуирани, додека пет од шесте членови на екипажот на помалиот авион на крајбрежната стража загинаа.

Можете да прочитате

„Сака да биде холивудски каубој“: Се огласи Кремљ откако Бајден го нарече Путин „луд кучкин син“

Тренер по таеквондо во Австралија уби момче кое го тренирал и неговите родители

Земјоделците од Централна и Источна Европа денеска ги блокираат границите и големите градови