Утрински Весник
Магазин

Домашна сурутка од две состојки одлична за имунитет

На ова студено време, се подразбира дека имунитетот е број еден на нашата листа на приоритети. Треба да се одржува на високо ниво и иако изгледа тешко, знајте дека не мора да биде така.

Во текот на летото имаме поголем избор на храна, но во текот на зимата не треба да очајувате. Нутриционист открива кои состојки ви се потребни. А потребни се само две – млеко илимон.

Подготовка:

Ставете литар млеко да зоврие; кога е околу половина од готвењето, исцедете половина лимон, а кога млекото е готово и сварено, исцедете ја другата половина од лимонот. Многу е важно постојано да се меша.

Готово варено млеко ставете го да се цеди како кога правите сирење.
Течноста што истекува е вид на сурутка која е многу здрава. Оваа количина ќе даде околу четири чаши сурутка и треба да пиете најмалку една дневно.

Во „сирењето“ што сте го исцедиле можете да додадете кисело млеко и на тој начин да направите здрав намаз.

Наместо кисело млеко, можете да додадете ленено семе, мелено или не, и да добиете сирење што кога ќе го исечете добивате ленени украси. Меѓу другото, можете да додадете и некои зачини или состојки.

Можете да прочитате

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Едноставен тест дома со кој ќе откриете дали ви се затнати крвните садови

Зошто треба да пиете чај од хибискус наместо зелен?