Утрински Весник
Магазин

Дали лебот дебелее?

Новото истражување покажа дека 43 отсто од жените избегнуваат да јадат леб кога сакаат да ослабат, додека 20 отсто се чувствуваат виновни кога ќе изедат парче леб за оброк.

Лебот е храна која има долга традиција и е богата со јаглехидрати, влакна, витамини и минерали. Може да се каже дека лебот не е непријател на нашата фигура и здравје, ако се јаде мудро и умерено.

Лебот е храна која ни нуди многу хранливи материи и може да биде дел од разновидна и урамнотежена исхрана. Постојат различни видови леб и некои се подобри од другите за нашиот организам.

Не постои едноставен одговор на прашањето дали лебот дебелее, бидејќи се зависи од повеќе фактори, како што се количината, видот, времето и начинот на консумирање на лебот.

Јаглехидратите содржани во лебот се важни за нашата енергија и функцијата на мозокот, но ако ги јадеме премногу или во погрешно време, тие можат да се претворат во масни наслаги. Многу е важно да се избере квалитетен леб, направен од цели зрна, кој е богат со влакна и хранливи материи, но и да го јадеме умерено и во согласност со нашите потреби.

Ако се јаде во правилна мерка и во комбинација со друга храна, како зеленчук, овошје, млечни производи, месо, риба, јајца и јаткасти плодови, лебот може да биде составен дел од здравата и урамнотежена исхрана. Јаглехидратите од лебот се главен извор на енергија за нашето тело и мозок, а влакната го подобруваат варењето и го регулираат нивото на шеќер и холестерол во крвта.

Лебот содржи и витамини од групата Б, кои се важни за нервниот систем и имунитетот, и минерали, како што се железо, цинк, магнезиум и калциум, кои се неопходни за здравјето на коските, забите, мускулите и крвните зрнца.

Според некои извори, препорачаната количина леб што можеме да ја јадеме дневно е околу 120 грама, што е еквивалентно на 4 кришки или 2 кифлички, по можност од интегрално брашно од цело зрно. Оваа количина може да се подели на неколку оброци во текот на денот, со додавање на друга здрава храна.

Секако, количината на леб што треба да се јаде не е иста за сите луѓе, бидејќи зависи од нивната возраст, пол, телесна тежина, физичка активност и здравствена состојба. Затоа е важно да го слушате вашето тело и да ја прилагодите вашата исхрана на вашите индивидуални потреби.

Лебот треба да се јаде во согласност со енергетските потреби и во комбинација со друга здрава храна, која ќе ги обезбеди сите потребни состојки за телото и мозокот.

Можете да прочитате

Невеста од Англија само за торта платила 13 илјади фунти, а за да се направи, биле потребни речиси три месеци

Најбогатиот Индиец организира раскошни предсвадбени веселби во чест на син му

Совети за посјајни бели чорапи