Утрински Весник
Спорт

Дибала пак ги крена Рома до нова победа

Дибала пак ги крена Рома до нова победа

Со Пауло Дибала во форма, Рома стигна до 2:0 победа над Фиорентина, за „волчицата“ да остане непоразена по рестартот на италијанската Серија А по паузата за Светското првенство.

dobivaj vesti na viber

Работата на тимот на Жозе Мурињо беше олеснета кога Бразилецот Додо доби втор жолт картон во 24. минута, оставајќи ја Виола со 10 играчи на „Олимпико“. Теми Ејбрахам во 40. минута му асистираше на Дибала за водство на домаќините, за истата комбинација да го донесе и вториот гол во 82. минута за потврда на 10-тата победа оваа сезона.

Рома останува на седмото место со 34 поени, колку што имаат и Аталанта и Лацио пред нив со подобра гол-разлика. Фиорентина е на 10. место со 23 поени.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-42415”));

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган