Утрински Весник
Спорт

Ди Марија го реши португалското класико

Ди Марија го реши португалското класико

Бенфика во најголемото дерби на португалскиот фудбал го победи Порто со 1:0. Дербито го реши аргентинскиот ветеран, Анхел Ди Марија.

dobivaj vesti na viber

Единствениот гол на натпреварот беше постигнат во 68. минута кога Давид Нерес ја уфрли топката во шеснаесетникот, Ди Марија беше на вистинското место и се чини дека со малку среќа ја испрати топката во мрежата за конечни 1:0.

Порто го играше со играч помалку од 19. минута, кога Фабио Кардосо доби директен црвен картон поради опасен старт.

Бенфика е лидер со 18 бода, два помалку имаат Порто и Спортинг.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања