Утрински Весник
Магазин

Диња или лубеница – што е поздраво да се јаде?

Dinja I Lubenica.jpg

Овие плодови се одличен извор на хидратација бидејќи содржат висок процент на вода, што ги прави идеални за топлите летни денови. Покрај тоа, тие се богати со витамини и минерали, особено со витамин Ц, кој го зајакнува имунолошкиот систем.

Нивната природна сладост ја задоволува потребата за десерт на здрав начин, без додаден шеќер. Освен тоа, дињите и лубениците се исклучително разновидни – може да се јадат сами, како дел од овошни салати или да се користат во разни пијалоци и смути.

Лубеницата и дињата се и освежителни плодови кои се совршени за топлите летни денови, но секое има свои предности.Ќе ви помогнеме да одлучите кое овошје е подобро за вас.

ПРЕДНОСТИ НА ЛУБЕНИЦАТА:
Висока содржина на вода: Лубеницата се состои од околу 92% вода, што ја прави одлична за хидратација во топлите денови.

Нискокалорична: Лубеницата е нискокалорична, што ја прави совршена закуска за оние кои внимаваат на внесот на калории.

Витамини и минерали: богат е со витамин Ц, витамин А и антиоксиданс ликопен, кој е поврзан со намалување на ризикот од одредени болести.

ПРЕДНОСТИ НА ДИЊАТА:
Висока содржина на вода: Диња исто така содржи висок процент на вода (околу 90%), што помага да бидете хидрирани.

Богата со хранливи материи: дињата е добар извор на витамин Ц, витамин А (во форма на бета-каротен) и калиум.

Природна сладост: има природно сладок вкус, што го прави одлична алтернатива за слатките и другите висококалорични десерти.

Разновидност: може да се користи во овошни салати, смути, па дури и како дел од освежителни летни пијалоци.

ДИЊА ИЛИ ЛУБЕНИЦА: ШТО ДА ОДБЕРЕТЕ?
За хидратација: Лубеницата може да биде подобар избор поради поголемата содржина на вода.
За хранлива вредност: двете овошја се богати со витамини и минерали, но дињата нуди малку повеќе бета-каротин.
За уживање во вкусот: Ако преферирате посладок, поинтензивен вкус, дињата може да биде подобар избор. Лубеницата има благ, освежителен вкус кој е совршен за едноставни закуски.
За нискокалорични закуски: лубеницата е одличен избор поради негјзината ниска калорична содржина.

Можете да прочитате

Можни караници со партнерот за еден знак, и можност за патување на друг: Дневен хороскоп (13.07.2024)

Не штедете ја климата во автомобилот, ќе потрошите само десет отсто повеќе гориво

Денеска е Павловден: Овие работи не се прават никако