Утрински Весник
Свет

Десетици илјади луѓе на протест во Лондон против војната во Газа

Screenshot 2024 07 07 082005.jpg

Десетици илјади демонстранти се собраа во Лондон повикувајќи на итен прекин на огнот во Појасот Газа, а четири лица се уапсени под сомнение дека го нарушиле јавниот ред и мир.

Лондонската полиција потврди дека три лица се приведени под сомнение дека ги прекршиле условите од Законот за јавен ред што важеше за овој протест, додека четвртиот човек е приведен поради сомневање за расно влошен јавен ред во врска со плакатот што го носел.

Демонстрациите се формираа на плоштадот Расел пред да се движат низ градот и да завршат со говори во близина на куќата Порткулис.

На протестот организиран од Кампањата за солидарност на Палестина, еден ден по победата на Лабуристичката партија на општите избори, присуствуваше и поранешниот лабуристички лидер Џереми Корбин.

– Им кажавме на ториевците, а сега ќе им кажеме и на Лабуристичката партија: влада која продава оружје на Израел е влада која е соучесник во злосторствата против човештвото – истакна независниот парламентарец.

Овој последен протест доаѓа откако Министерството за здравство на Газа потврди дека најмалку 38.098 Палестинци се убиени, а 87.705 се повредени од почетокот на израелската воена офанзива во Газа на 7 октомври. Во изминатите 24 часа, висок извор од Хамас за „Ројтерс“ изјави дека е прифатен предлогот на САД за почеток на преговори за ослободување на израелските заложници, вклучувајќи војници и мажи.

Можете да прочитате

Тело на новороденче пронајдено во канта за ѓубре, уапсени маж и жена во Лондон

Трагедија во Швајцарија: Три лица настрадаа кога се урна скеле на зграда висока 60 метри

Во близина на Москва се урна патнички авион, загинаа три лица