Дербито во Струга меѓу водечките екипи во мак-фудбалот заврши без победник

Аспирантите за титулата во македонскиот фудбачлски шампионат, актуелнит бранител на трофејот Струга ТЛ и поранешниот Шкупи во воедниот натпреавр од 20. коло одиграа без победник (2:2). Возбудливо и ефикасно беше второ полувреме, кога по двапати се тресеа мрежите на двете старни. Дека гледачите ќе проследата интересен натпревар беше највено уште во третата минута кога домаќаините преку Ибраими не користат пенал. За да биде постигнат гол се чекаше до 54 минута кога Шабани погоди за водство на стружани 1:0. Чаирчани возвратија во 66. минута преку Гронер за 1:1, а две минути подоцна Радески обезбеди ново водство за Струга (2:1). Гостите не се предадоа, и во 74 минута преку Рватубаје повторно ја анулира предноста на стужани (2:2). Возбудувањата тука не завршија, бидејќи стружани имаа уште една убава прилика за водство, но ударот на Радиќ заврши во гредата од голот на Шкупи. По 20 одиграни кола Шкупи е лидер со 42 бода, Струга е второпласирана со 41, следува Шкендија која ако го победи Гостивар утре ќе се израмни бодовно со актуелниот шампион.

И второто злато на ОИ 2024 за Кина

Ѓуретановиќ не го исплива неговото најдобро време на Олимпијадата во Париз

Кинеската стрелачка репрезентација го освои првиот златен медал на Олимпијадата 2024