Утрински Весник
Магазин

Денот на мрмотот: Панксутауни Фил најави рана пролет

Панксутауни Фил не ја виде својата сенка на церемонијата во петокот наутро во Гоблер’с Кноб во Пенсилванији. Според традицијата, тоа значи дека тој предвидува рана пролет.

Годишната прослава на Денот на мрмотот во Панксутауни, градче на околу 65 милји североисточно од Питсбург, потекнува од германската легенда за крзнениот глодар. Собирот годишно привлекува илјадници посетители.

За настанот беше снимен и легендарниот филм Денот на мрмотот со Бил Мареј и Енди Мек Дауел кој одбележува 30.годишнина.

Други мрмоти исто така дадоа свои предвидувања и сите се сложија со Панксутауни Фил.

Последен пат Фил предвиде рана пролет во 2020 година. Прогнозите за 2021, 2022 и 2023 година бараа уште шест недели зима.

Крзнениот пријател бил точен повеќе од 80% од прогнозите, а одбележувањето на Денот на мрмотот датира од 1981 година кога беше одбележан во зоолошката градина во Стејтен Ајленд, според официјалните лица на зоолошката градина.

Можете да прочитате

Судски спор околу „Hotel California“ на „Иглс“

Ќе се снимаат четири животни приказни за легендарните Битлси

Сателитот ЕРС-2 денеска паѓа на Земјата, можно е да се види и од Македонија