Утрински Весник
Македонија

ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ И ВЕЧЕРВА ПОВТОРНО ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ: Се очекува ново локално невреме

Messenger Creation 9d54ea14 289e 4b42 88b6 E5d822c3dd2d.jpeg

Нашата територија и денес ќе се наоѓа под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса од југозапад, која е поврзана со циклонската актиовност со центар над Медитеранот.

Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни и чести електрични празнења, како и со појава на град.

Апелираме во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Во Скопје и околината исто така до крајот на денов ќе има повремен пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината ќе има услови и за појава на невреме, проследено со силен ветер и со појава на град.

Што се однесува до температурите, тие денес ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 26 степени.

Можете да прочитате

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух