Утрински Весник
Македонија

„Дадовме се од себе да го спасиме Ферус, но мозочниот удар беше многу силен“, велат од болницата „8 Септември“

„Дадовме се од себе да го спасиме Ферус, но мозочниот удар беше многу силен“, велат од болницата „8 Септември“

Ферус Мустафов почина по речиси еден месец лекување во Градската општа болница „8 Септември“ по силен мозочен удар. Директорот на болницата Христијан Костов за „Макфакс“ вели дека лекарите дале се од себе за да му помогнат.

dobivaj vesti na viber

„Беше примен на 26 април со масивен мозочен удар. Беше во кома и беше ставен на респиратор веднаш по приемот. Се разбуди по една недела, му го тргнавме респираторот, му направивме трахеостома за да може да диши самостојно и да се храни на уста, но имаше и други коморбидитети кои ја комплицираа состојбата. Имаше висок шеќер, хроничен миокардит, проблеми со бубрезите, последната недела му правевме и дијализа. Последните денови повторно беше во кома. Лежеше на интензивна нега на неврологија. Сторивме се што можевме за да го кренеме, но ударот беше многу силен и направи многу оштетувања. Почина ноќеска, половина час по полноќ“, вели директорот Костов.

За смртта на кралот на ромската музика, како што и беше познат на јавноста, известија негови блиски. Мустафов е роден 1950 година во Штип, каде што, според најавите на семејството, ќе биде и погребан оти многупати им кажувал дека кога ќе дојде судниот ден сака да биде погребан во родниот град.

Можете да прочитате

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

СДСМ со граѓаните во Центар и Сарај: Со изградбата на коридорите најмалку 600 милиони евра за домашните комапнии