Утрински Весник
Спорт

Челси ќе ја активира откупната клаузула на Рафаел Леао

Челси до крајот на преодниот рок би можел да комплетира мега трансфер од Серија А, пишува „Газета дело Спорт“. Лондонскиот клуб, според овој извор, сериозно е заинтересиран за Рафаел Леао. За Португалецот од Милан, Челси биле подготвени да платата 120.000.000 евра колку што изнесува клаузулата за откуп на договорот.

dobivaj vesti na viber

Брилијантниот 23-годишен крилен напаѓач наводно е голема желба на Томас Тухел, кој летово веќе потроши 180 милиони евра, а при крај е и трансферот на Весли Фофана од Лестер за 90 милиони евра.

Леао се поврзува со Челзи веќе една недела. Италијанците тврдат дека Португалецот е заинтересиран за трансфер и дека Челзи е постојано во контакт и работи на тој трансфер.

Леао пристигна во Милан пред три години од Лил за 29,5 милиони евра, а досега за актуелниот италијански шампион одигра 118 натпревари и забележа 28 гола и 22 асистенции.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема