Утрински Весник
Спорт

Челниците на ПСЖ ќе ја купат Сампдорија

Челниците на ПСЖ ќе ја купат Сампдорија

Челниците на францускиот гигант Пари Сен Жермен имаат намера да го купат култниот италијански клуб Сампдорија. Катарскиот инвестициски фонд со кој раководи Насер Ал-Келаифи, сериозно ја разгледува можноста да ја приклучи Сампдорија кон своето фудбалско семејство.

dobivaj vesti na viber

Италијанскиот клуб испадна од елитата, а се наоѓа и во огромни долгови, па ова би било идеално решение да се спаси од банкрот.

Катарците веќе откупија 21 отсто од акциите на португалскиот клуб Брага, а наредната цел им е 50% од акциите на шпанската Малага. Потоа имаат нема да ја преземат и Сампдорија која испадна во Серија Б.

Бројот на нови клубови ќе биде зголемен и со бразилскиот Сантош, а планираат и „сателит“ во белгиската фудбалска лига.

Можете да прочитате

Шекил воодушевен од Јокиќ

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Хасани потпиша за данскиот второлигаш Хелсингор