Утрински Весник
Спорт

Чеферин: Рубијалес згреши, но тоа што го направи сигурно не е сериозен криминал

Чеферин: Рубијалес згреши, но тоа што го направи сигурно не е сериозен криминал

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин вели дека скандалот со бакнежот на поранешниот претседател на шпанската федерација Луис Рубијалес кон фудбалерката Џени Ермосо е неприфатлив, но додава дека медиумите го направиле случајот поголем и дека тоа што го направил тој не е сериозен криминал.

dobivaj vesti na viber

Рубијалес беше суспендиран од ФИФА, си поднесе оставка од шпанскатаа федерација и од позицијата потпретседател на УЕФА, а исто така е под истрага од шпанските власти.

„Тоа што го направи Рубијалес е неприфатливо и несфатливо. Но, кога ќе прочитам дека неговиот однос се смета за сериозен криминал… Како адвокат, тоа е сосема нелогично. Медиумите ја кренаа оваа вест на преголема важност“, вели Чеферин во интервју за „Мундо депортиво“.

Можете да прочитате

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд

Зидан одбил понуда од Марсеј

Камавинга ќе добие нов договор