Утрински Весник
Спорт

Чави: Никогаш не е лесно да го напуштиш клубот на својот живот

D187d0b0d0b2d0b8 D0bdd0b0 D187d0b5d0bad0bed180 D0b4d0be D0bad0bbd183d0bfd0b0d182d0b0 D0bdd0b0 D0b1d0b0d180d181d0b5d0bbd0bed0bdd0b0 63dc2fe58863e.jpeg

Чави Ернандез се прости од Барселона откако стана јасно дека тој повеќе нема да ги тренира Каталонците.

Поранешниот играч од средниот ред на Барса сподели емотивна објава на социјалните мрежи во која се обрати до клубот и навивачите.

Еве што напиша Чави:

„Почитувани фанови, во недела ќе заврши мојот престој на клупата на Барса. Никогаш не е лесно да го напуштите клубот на својот живот, но јас сум многу горд, по две и пол години на чело на соблекувалната, која е како второ семејство.

Сакам да им се заблагодарам на навивачите за поддршката и љубовта, тие секогаш беа тука за мене и секогаш ми ја покажуваа истата љубов како на мојата фудбалска сцена. Од недела ќе бидам уште еден навивач на трибините, било сега на Олимпискиот стадион или за неколку месеци на „Камп Ноу“. Затоа што пред тоа да сум играч или тренер, јас сум навивач на Барселона и го сакам само најдоброто за клубот на мојот живот.

Работев со одлична група играчи и одличен персонал. Благодарение на сите нив ги постигнавме нашите цели, завршувајќи ја минатата година со Ла Лига и Суперкупот.

Оваа сезона работите не одеа како што сакавме, но ослободивме и помогнавме да расте нова генерација млади фудбалери од Ла Масија кои ги инспирираат сите фанови на Барселона.

Ви благодарам многу на сите. До навивачите, играчите, персоналот, функционерите на клубот, претседателот, одборот на директори, спортските директори, медиумите и сите со кои го споделив патувањето во овие две и пол сезони.

Му посакувам се најдобро на клубот што го чувам во моето срце.

Да живее Барса“. 

Можете да прочитате

Бријаторе се враќа во Формула 1

Албанецот кој ги навредуваше Македонците: Ако навредив некого извинете

Рекордерот Меси и „гаучосите“со победа ја започнаа одбраната на титулата