Утрински Весник
Свет

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните 5 месеци, златото руши рекорди

Nafta 3.jpg

Цените на нафтата достигнаа највисоко ниво во последните 5 месеци бидејќи нападите на Украина врз руските рафинерии го намалија снабдувањето со гориво, а инвеститорите стравуваат од ширење на војна на Блискиот Исток и Иран.

Брент поскапе за 30 центи на 89,65 долари за барел, исто како и американскиот WTI, кој утринава изнесуваше 85,73 долари.

Цената на златото достигна ново рекордно ниво од 2.392 долари за унца. Од почетокот на февруари, благодарение на поголемата побарувачка од инвестициските фондови, златото поскапе за 12 отсто.

Можете да прочитате

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија

Вонреден состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во вторник поради нападот на Иран врз Израел